Robot100
 

Roboti očima sportovců


Budou roboti za sto let závodit na olympiádě ve vlastních kategoriích? Přijde vám tahle myšlenka absudrní? Podobně nesmyslně ale některým zněla před sto lety myšlenka o zapojení žen do světových šampionátů. A co by takoví roboti museli mít, aby se vyrovnali svým lidským protějškům? Jakou roli hrají emoce ve vrcholovém sportu? O tom a mnohém dalším se dočtete v knize #Robot100 v příspěvku Denisy a Adama Sebastiana Helceletových „Roboti očima sportovců“. Oba dva jsou atleti a sami účast na olympiádě zažili (Denisa dokonce 4x!). Desetibojař Adam nás (doufejme) vyrazí reprezentovat do Tokia, Denisa už svou vrcholovou kariéru ukončila. V současné době se věnuje nejen rodině, ale taky organizuje Kemp vítězů, tedy příměstské sportovní tábory a víkendová soustředění pro děti.

Adam pochází ze severních Čech. Narodil se v Mladé Boleslavi a vyrůstal v malé vesničce kousek od Turnova (a tam máme chalupu!). S atletikou začínal od první třídy základní školy. Věnoval se ale i dalším sportům, jako byl fotbal, basketbal nebo házená. Díky všestrannému nadání zůstal u desetiboje. Střední školu (Zdravotnické lyceum) již studoval v Praze a trénoval pod vedením světového desetibojaře Tomáše Dvořáka. V roce 2013 získal bronzovou medaili na ME do 23 let. V roce 2016 získal stříbrnou medaili na ME v Amsterodamu. Na OH v Riu skončil na 12. místě. V roce 2017 získal další evropskou medaili v halovém sedmiboji. Stejný rok v desetiboji skončil na MS v Londýně na osmém místě. Vystudoval bakaláře na Metropolitní univerzitě v oboru humanitních studií v roce 2018. Ve stejném roce se mu narodila dcera Evelin a rok poté se oženil s Denisou. Žijí společně kousek za Prahou.

Denisa Helceletová (dříve Rosolová) pochází ze severní Moravy. Narodila se v Karviné a vyrůstala v Orlové. S atletikou začínala jako malá a v patnácti letech už závodila za Vítkovice, kde i dokončovala základní školu. Její atletické začátky jsou spojeny s vícebojem a skokem do dálky. Je juniorskou mistryní Evropy i světa ve skoku dalekém. Na Olympiádě v Aténách ji bylo pouhých 17 let. Do Prahy přestoupila v roce 2010, kde se začala specializovat na sprint 400 m. Hned v roce 2011 vyhrála Mistrovství Evropy a další rok získala také stříbro na ME. Byla čtyřnásobnou olympioničkou, kde nejlepšího úspěchu dosáhla v Londýně 2012 a to skončila na 7. místě. V roce 2017 ukončila svou bohatou kariéru. V současné době se věnuje rodině a atletickým kempům pro děti