V lednu letošního roku proběhly médii zprávy o převratném objevu amerických vědců, kteří stvořili xenoboty – miniaturní roboty poskládané z buněk žáby drápatky (latinsky Xenopus laevis, proto xenoboty). Jedním z autorů této práce je i Josh Bongard z Vermontské univerzity, který do naší knihy #Robot100 přispěl kapitolou právě o těchto biologických strojích a nazval ji „Rossumovy univerzální xenoboty“.
Josh byl jedním z organizátorů letošní konference o umělém životě #ALIFE2020, která se nakonec místo v kanadském Montrealu konala pouze virtuálně. Nás čeká zorganizovat příští rok hybridní konferenci #ALIFE2021 v Praze na VŠCHT Praha a pro virtuální část Josh a jeho tým nastavili laťku pěkně vysoko.
Josh Bongard je počítačový vědec, který působí jako profesor na University of Vermont a vede tam Laboratoř morfologie, evoluce a poznání. Jeho práce zahrnuje výpočetní přístupy k automatizovanému navrhování a výrobě měkkých robotů a počítačem navržených organismů. Je držitelem řady ocenění pro mladé vědce a inovátory (PECASE, TR35 a Microsoft New Fellow Fellow), získal finanční prostředky na svůj výzkum od NSF, NASA, DARPA, US Army Research Office a Sloan Foundation. Vedle mnoha recenzovaných časopiseckých a konferenčních publikací je autorem knihy „Jak tělo formuje způsob, jakým myslíme“ (How The Body Shapes the Way we Think). Vyučuje robotiku i online přes reddit.com a Twitch Plays Robotics.
top of page
Search
bottom of page
Comments